Østre Parkdrag på Ensjø skal være ferdig i september

Ensjø aktuell informasjon følger med på fremdriften av Østre parkdrag som bygges på Ensjø. Arbeidet med parkdraget startet 14. oktober 2024 og skal være ferdig i september i år. Dette parkdraget er del 1 av 3 deler som skal bygges. Del 2 bygges når boligprosjektet i Gladengveien 9 blir utviklet og del 3 blir bygget når eiendommen Ensjøveien 16 til 22 blir regulert og bygget.

Arbeidet i del 1 av Østre parkdrag er delt inn i seks faser/områder. Arbeidet omfatter området fra Stålverksveien ned til Bibliotekparken og opp mot Malerhaugveien, og et område av Petersborgaksen inn mot Gladengveien. Siden sist oppdatering i juni, så har det skjedd mye. Det er nå tydeligere og mulig å se og forestille seg hvordan parkdraget blir når det er ferdig.

I fase 3 som ligger mellom Malerhaugveien 14,16 og 18 og Malerhaugveien 20, så er det meste av arbeidet gjort ferdig. Det noen småting som skal utføres og helt til slutt skal gangveien asfalteres. Gangveien har blitt åpnet for de som skal inn til barnehagen.

I fase 4 er også det meste av arbeidet utført. Det mangler å legge på litt gress og klargjøre noen sittebenker. Det skal også plantes 6-7 trær i dette området.

I fase 5 så er det mye arbeid som har skjedd. Deler av området er planert, men har ikke fått gress. Gangveien er bygget videre ned mot fase 2 og 6. Turstien er bygget mot fase 2, men her mangler det noen meter. Dette får man ikke utført før planeringsarbeidet mot naboeiendom er utført. Det skal kjøres vekk en del jordmasser som blir til overs når planeringen av hele området er ferdig. Det skal i dette området plantes 20 trær.

I fase 6 som er Østre del av Peterborgaksen som går fra Østre Parkdrag og inn mot Gladengveien, har det også skjedd mye. Bekkekanalen som skal gå fra parkdraget inn mot Hovinbekken er nesten ferdig støpt. Det er startet å legge heller på deler av gangområdet som skal gå fra Østre parkdrag og være koblingen mot Gladengveien.

I fase 2 er det meste av arbeid mot område 5 og 6 ferdig, men det gjenstår noe montering av ting og klargjøring av området. I delen av fase 2 som går opp mot Stålverksveien har man noe gjenstående arbeide, grunnet manglende tilgang for maskiner og utstyr. Årsaken er at gravingen i Stålverksveien har hindret tilgangen til området, men det er nok snart ferdig og da kan man fortsette.

Det store gjenstående prosjektet i fase 2 er etablering av vannspeilet i enden av Petersborgaksen som skal lagre vann og kobles mot Hovinbekken, via kanalen som bygges imellom Østre parkdrag og Gladengveien.

I fase 1 som ligger fra Stålverksveien mellom Gladengveien 15 og Stålverksveien 2, så har det pågått et betydelig gravearbeid med etablering av rør og kummer. Området er nå lukket og man planlegger å legge kantstein og forbedrede tilbake stilling av Stålverksveien. Det siste man gjør her er å asfaltere veien. Planen var opprinnelig at man skulle være ferdig med dette arbeidet i juli, men det har man åpenbart ikke rukket.

Det jobbes mot at man skal være ferdig med hele Østre Parkdrag i september.

Når det gjelder tilstøtende områder så har entreprenøren som kommunen er valgt til å bygge/ferdigstille de to barnehagene, som ligger i direkte tilknytning til Østre Parkdrag, delt opp arbeidet med barnehagene i 2 deler. De har startet opp med arbeidet innendørs og de vil starte opp arbeidet med utendørs arealene, når parkdraget er ferdig.

I denne første runden (del 1) med bygging av Østre parkdrag, så vil man åpne og klargjøre ca. 10 mål av Østre parkdrag. I senere runde når del av Gladengveien 9 utvikles, så vil det bli bygget ytterligere ca. 3 mål med parkdrag. Når man utvikler Ensjøveien 22, så vil det komme ytterligere ca. 4 mål med parkdrag.

For å få helheten på det som er gjort så anbefales det å lese tidligere oppdateringer som er gjort på lenkene under her.

Les oppdatering 3 fra juni

Les tidligere oppdatering om Østre Parkdrag fra april oppdatering 2

Les sak om valg av entreprenør for arbeidet med barnehagene

Dette er noen utvalgte bilder, for flere bilder sjekk lenkene over.