Byutviklingsutvalget sa ja til NRK sin reguleringsplan på Ensjø, nå sendes saken til Bystyret.

Byutviklingsutvalget i Oslo har hatt reguleringen av Ensjøveien 3 til 15 på sakskartet 2 ganger denne måneden. 21. mai innstilte Byrådet på at de støttet Plan og bygningsetaten sin innstilling i saken.

På møtet i utvalget den 3. juni var første behandling av reguleringen. Det ble raskt klart at selve behandlingen med vedtak og innstilling til Bystyret, ble utsatt til et ekstraordinært møte. Men spørsmål til byråden om NRK reguleringen ble gjennomført. Det ble også gitt anledning til at den grupperingen som hadde sendt inn et innbyggerforslag i tilknytning til saken, fikk presentere sin sak for utvalget. Ønsker du å se video fra dette, så er det en lenke under i denne saken til den.

Så på ekstraordinært møte 10.juni ble reguleringssaken saken tatt opp til full behandling. Det var ikke mye diskusjon på dette møtet man gikk inn på de enkelte punktene og partiene hadde fremmet litt forskjellige kommentarer til saken. Men hovedtrekkene i saken ble ikke endret i denne behandlingen.

Byutviklingsutvalget sin innstilling til bystyret viser at det er et stort flertall som går inn for reguleringsplanen av Ensjøveien 3 til 15 og det som skal bli NRK sitt nye kringkastingshus, slik saken er presentert av forslagsstiller og Plan og bygningsetaten.

På det samme møtet ble innbyggerforslaget som har sitt utspring fra beboere fra Kampen området tatt opp til behandling. Det var ingen i Byutviklingsutvalget som bad om at denne saken ble tatt opp og saken og innholdet ble ikke tatt til følge. Det betyr at gangbroen fra felt 1 over Gjøvikbanen til Kampen siden blir vedtatt og skal bygges når NRK bygger sitt nye hovedkontor.

Denne saken blir nå oversendt fra Byutviklingsutvalget til Bystyret og reguleringssaken blir behandlet på møtet 17.juni. Det er all grunn til å tro at resultatet i bystyret blir det samme som i Byutviklingsutvalget.

I lenker under denne saken kan du se hvordan saken politisk er behandlet.

Les protokollen fra møte 10. juni

Se video fra Byutviklingsutvalget 10.juni (saken om NRK ble behandlet fra 23.50 til 32.11)

Se video fra Byutviklingsutvalget 3.juni (saken om NRK ble omtalt fra 22.50 til 46.50)

Les sak om at Byutviklingsutvalget var på besøk på Ensjø

Les sak om Byrådet sin innstilling