Byrådet antyder at man kan benytte ekspropriasjon for å sikre ungdomsskole tomt på Ensjø

De siste ukene har det vært høyt politisk fokus på spørsmålet om å bygge ungdomsskole på Ensjø. Beboere på Ensjø og politikere i bystyret har engasjert seg samt at avisa Vårt Oslo har vært på denne saken og fulgt opp med artikler. Ensjø aktuell informasjon har skrevet flere saker om dette. De finner du lenker til under denne saken.

Den siste runden i denne saken startet med at bystyret i desember vedtok skolebehovsplanen for Oslo og i denne, som i de to tidligere skolebehovsplanen, ble det lagt inn at Ensjø skulle få 2 nye skoler. En Barneskole og en ungdomsskole. Tomta til barneskolen er eid av kommunen og etter bystyret sitt vedtak, så er det blitt fart på reguleringsarbeidet på den eiendommen og saken skal snart på offentlig høring.

Men med ungdomsskolen har det ikke skjedd så mye med reguleringssaken og det har forundret folk i aksjonsgruppa for 2 skoler på Ensjø og det har forundret politikere i bystyret. Nå hadde det gått 6 måneder siden saken ble vedtatt og lite hadde skjedd.

Det har derfor i mai kommet noen spørsmål til byrådet om ungdomskolen. Først ute var varaordfører fra Fremskrittspartiet Julianne Ofstad som stilte spørsmål til byråd for utdanning, Julie Remen Midtgarden (H). Les spørsmål og svar i lenke under denne saken.

Sist ute i denne spørsmålsrunden er Sigrid Zurbuchen Heiberg (MDG) som har stilt spørsmål til byråd for byutvikling, Anita Leirvik North (H)

Saken om ungdomsskole fikk også mye oppmerksomhet i spørretimen i sist bystyremøte 27.mai. I går (28.mai) kom ytterligere informasjon om erverv av eiendommen Grenseveien 65 til 67. Da svarte byråd for byutvikling, Anita Leirvik North (H) på spørsmålet fra Sigrid Zurbuchen Heiberg (MDG) og i dette svaret så fremkommer det klart og tydelig at byrådet åpenbart har bestemt seg for å slutte med tåkepratet, da man svarer følgende:

I tråd med bystyrevedtaket ble Eiendoms- og byfornyelsesetaten (EBY) gitt i oppdrag å vurdere mulige lokasjoner for etablering av skole nr. 2 i Ensjøområdet. EBY og Utdanningsetaten (UDE) meldte tilbake at iht. deres vurdering er Grenseveien 65-67 best egnet til å etablere skolen. UDE har dermed i brev av 6. mai fått i oppdrag å «igangsatte reguleringsprosessen for Grenseveien 65–67 videreføres, med sikte på å muliggjøre etablering av skole på tomta.»

Det opplyses også at EBY i lengre tid har forhandlet med eier av Grenseveien 65-67 om kjøp av eiendommen uten at partene har kommet til enighet om kjøpesum.

Byråden skriver også i svaret, og det er nok noe som sitter langt inne for partiet Høyre å gjøre. Sitat «Dersom det likevel viser seg å ikke være mulig å oppnå enighet med eier, kan kommunen ekspropriere for å erverve eiendommen til gjennomføring av skolereguleringen.»

Det betyr at det nå åpenbart er klart og tydelig fra byrådet at man vil bygge ungdomsskole på Ensjø og at lokasjonen er valgt til å være, som man faktisk har jobbet med regulering av siden i september 2022, Grenseveien 65 til 67. For å sikre seg tomta vil byrådet også benytte ekspropriasjon om man ikke finner fram til en forsvarlig løsning med pris sammen med grunneier av tomta.

Da ser vi fram til at arbeidet med reguleringsplanen igjen starter opp og får god fremdrift.

 

Les spørsmål fra Julianne Ofstad og svar fra Julie Remen Midtgarden

Les spørsmål fra Sigrid Zurbuchen Heiberg og svar fra Anita Leirvik North

Les sak om spørretimen i bystyre 27.mai

Les tidligere sak om ungdomskolen.

Les sak om skolebehovsplanen som ble vedtatt i desember 2025